علت جرقه زدن مداوم اجاق گاز

علت جرقه زدن مداوم اجاق گاز

علت جرقه زدن مداوم اجاق گاز 580 425 مهیار گاز

علت جرقه زدن مداوم اجاق گاز

اجاق گاز از جمله وسایلی است که بیشترین کاربرد را در آشپزخانه دارد. پس اگر این وسیله دچار مشکل شود، زندگی یک خانواده فلج خواهد شد. یکی از مشکلات معمول اجاق گاز ها، جرقه زدن پی در پی فندک در هنگام روشن کردن شعله می باشد. در این مقاله قصد داریم تا دلیل این مشکل و راه های رفع آن را برای شما شرح دهیم.

دلایل جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز

علت این موضوع می تواند به خاطر نوسانات جریان برق و سوختن فندک اجاق گاز باشد. یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل وجود رطوبت در جعبه ی فندک است. اگر به هر دلیلی رطوبت وارد قطعات اجاق گاز مانند فندک و یا ترانس دستگاه شود، برای هشدار این موضوع، سنسور های ایمنی اجاق فعال می شوند و فندک به صورت پی در پی جرقه خواهد زد.

به هر حال شایع ترین دلیل جرقه زدن متناوب فندک اجاق گاز، وارد شدن آب از طریق شستشوی اجاق و یا سر رفتن مایعات و غذا به داخل فندک می باشد.

اقدامات اولیه برای رفع این مشکل

1.پریز اجاق را از برق جدا نمایید تا فندک دچار سوختگی نگردد.

2.پس از قطع اتصال، به هیچ وجه دوباره دستگاه را به برق وصل نکنید چون همین امر باعث ورود جریان برق آزاد به اجاق شده و ممکن است آسیب جبران ناپذیری به آن وارد نماید.

3.اگر اجاق گاز شما دچار این مشکل شده برای رفع آن با دکمه ی فندک بازی نکنید چون فشار دادن پی در پی دکمه باعث آسیب رساندن به ترانس دستگاه خواهد شد.

 

جرقه زدن مداوم اجاق گاز

 

نحوه تعمیر و رفع مشکل جرقه زدن

اگر این جرقه های پی در پی در مشعل اجاق گاز مشاهده می شود، علت آن خرابی الکترود جرقه و یا ماژول اجاق گاز است که با تعویض این قطعات مشکل به طور کامل رفع خواهد شد. گاهی این مشکل به دلیل جرم گرفتگی مسیر بین شعله و فندک ایجاد می شود. پس برای برطرف کردن آن، قطعات را باز کرده و کاملا تمیز نمایید و اگر رطوبتی وارد جعبه ی فندک شده اجازه دهید تا کاملا خشک شود و سپس قطعات را سر جای خود قرار دهید. توصیه ی ما به شما این است که برای برطرف کردن مشکلات اجاق گاز از یک متخصص یا تعمیرکار کمک بگیرید و به هیچ عنوان خودتان وارد عمل نشوید.

نکات نگه داری اجاق گاز

 1. اجاق گاز را در محیط های رطوبتی به خصوص نزدیک شیر آب قرار ندهید.
 2. مراقب باشید تا غذا بر روی اجاق سر ریز نشود و اگر چنین شد، بلافاصله آن قسمت از اجاق را تمیز نمایید.
 3. برای تمیز کردن صفحه و شعله های اجاق گاز از یک اسفنج مرطوب و مواد شوینده ی مخصوص این کار استفاده نمایید.

در این مقاله به علل بروز “جرقه زدن مداوم اجاق گاز” و راهکار هایی برای رفع آن پرداختیم. اگر اجاق گاز شما هر ایرادی پیدا کرد حتما آن را با تعمیر کاران مجرب در میان بگذارید.


مطالب مرتبط : 

اجاق گاز خوب چی بخرم؟  |  بهترین اجاق گاز فردار  |  اجاق گاز طرح فر

2 دیدگاه

  هدف اصلی مهيارگاز توليد محصولات با كيفيت مطابق با سليقه ايرانی و مجهز به تكنولوژی روز دنيا می باشد و همواره در جستجوی نوع آوری در توليد محصولات جديد می باشد. هدف اصلی مهيارگاز توليد محصولات با كيفيت مطابق با سليقه ايرانی و مجهز به تكنولوژی روز دنيا می باشد و همواره در جستجوی نوع آوری در توليد محصولات جديد می باشد.

  آدرس شرکت : قزوین، پارک صنعتی لیا، خیابان حافظ، واحد ۴

  تلفن ثابت : ۳-۳۳۴۵۳۸۷۰ – ۰۲۸

  فکس : داخلی ۶

  آدرس ایمیل : [email protected]