خرید اجاق گاز

خرید اجاق گاز

نکات مهمی که برای خرید اجاق گاز خوب باید بدانیم:

خرید یک گاز خوب و در عین حال شیک، که با دکور آشپزخانه هماهنگی داشته باشد، اهمیت زیادی دارد. در این مقاله قصد داریم از نکات مهم خرید گاز صحبت کنیم.

یکی از کاربردی ترین لوازم در هر آشپزخانه ای اجاق گاز است که به طور متوسط، دو بار در روز از آن استفاده می شود. به همین دلیل برای خرید اجاق گاز خوب، باید حداکثر دقت را به کار برد. قبل از هر چیز باید بدانیم که اجاق گازها بر اساس نوع سوخت مصرفی شان، به سه گروه تقسیم می شوند.

 1. اجاق گازی
 2. اجاق برقی
 3. اجاقی که از هر دو نوع سوخت استفاده می کند.

اجاق های برقی، به برقی با ولتاژ 220 متصل می شوند، اما برای خرید اجاق گاز باید منزل دارای لوله کشی گاز طبیعی باشد که در غیر این صورت، باید از گاز پروپان یا همان کپسول گاز استفاده کنیم. البته امروزه تمام مناطق شهری، زیر پوشش لوله کشی گاز طبیعی می باشند.

خرید اجاق گاز

عوامل مهم در خرید گاز

اجاق گاز باید با نیازهای کدبانوی خانه هماهنگی داشته باشد؛ که البته شرایط زندگی و جمعیت خانواده نیز در انتخاب اجاق گاز اهمیت بسزایی دارد. برای این منظور، باید ویژگی های زیر را در خرید گاز مد نظر داشته باشید:

1. نوع اجاق گاز

اجاق گازها بر اساس سیستم اشتعالی که در آن ها به کار رفته، به دو نوع تقسیم می شوند:

 • پیلوت دار سنتی
 • الکتریکی پیشرفته

نوع پیلوت دار به دلیل این که از جریان ثابتی از گاز برای روشن شدن شعله بهره می برد، بیش از حد نیاز انرژی مصرف می کند. اما نوع الکتریکی دیگر نیازی به جریان مداوم ندارد؛ بنابراین مصرف انرژی آن کمتر است.

2. اندازه اجاق گاز

اندازه ی گازی که قرار است خریداری کنید، به متراژ آشپزخانه، میزان آشپزی روزانه و نیز جمعیت خانواده ی شما بستگی دارد. چنانچه آشپزخانه ی منزل تان از فضای کمی برخوردار است، می توانید از گازهای تو کار صفحه ای استفاده کنید؛ چون نسبت به گازهای مبله فضای کمتری را اشغال می کنند. و همچنین ظاهر مدرن تری به آشپزخانه ی شما می دهد. اگر جمعیت خانواده زیاد نیست، باید اجاق گازی را انتخاب کنید که تعداد شعله های کمتری دارد.

به عنوان مثال: در خانواده ی 3 الی 4 نفره، خرید گاز دو شعله هم فضای کمتری اشغال می کند و هم پاسخگوی نیاز خانواده می باشد. (البته اگر به طور مداوم میهمان ندارید). گازهای رومیزی هم برای آشپزخانه هایی با فضای کم مناسب اند؛ اما نسبت به دیگر مدل ها قیمت شان بیشتر است.

اگر قضد دارید حتما اجاق گاز مبله خریداری کنید، باید حتما فضای بین دو کابینت را دقیق اندازه گیری کنید. به طور معمول اندازه ی گازهای مبله ایستاده، 75 سانتی متر است که البته مدل های عریض تر و باریک تر وجود دارد.

3. توان حرارتی گاز

برای خرید اجاق گاز، بیش از هر چیز باید به توان حرارتی آن توجه کرد. توان حرارتی همان میزان گرمایی است که از شعله ها خارج می شود. خروجی حرارت شعله ها در گازهای استاندارد، معادل 4/1 کیلو وات تا 6/3 کیلو وات بر ساعت است. در واقع می توان گفت، ایده آل ترین حالت شعله در یک اجاق گاز فردار خانگی، 05/2 کیلو وات بر ساعت است.

خیلی از گازهای خانگی توان حرارتی بسیار کمتری دارند. اکثر گازهای خانگی یکی از شعله هایشان نسبت به بقیه قوی تر است. (توان حرارتی در حدود 5/3 کیلو وات)

لزوما نمی توان گفت که، هر چه توان حرارتی ک گاز بالاتر است، آن گاز بهتر است. توان حراراتی بالاتر، فقط گرمای بیشتر ی به غذا می رساند و البته کنترل گرما نیز در این اجاق گازها سخت تر است؛ زیرا نمی توان این شعله ها را به اندازه ی لازم کم کرد. برای دانستن توان حرارتی یک گاز، باید به دفترچه ی راهنمای آن مراجعه کرد.

4. جنس اجاق گاز

برای خرید اجاق گاز، به جنس آن نیز باید توجه داشته باشیم. جنس گازهای موجود در بازار به شرح زیر است:

 • تمام استیل

اغلب گازها از جنس فولاد ضد زنگ، یعنی همان استیل ساخته می شوند. به دلیل مقاوم بودن آن در برابر زنگ زدگی و حرارت شدید.

 • استیل- شیشه ای

جنس لبه های این گاز، از استیل و جنس لبه ی آن از شیشه می باشد، که این ترکیب زیبایی خاصی به دکور آشپزخانه می بخشد و در عین حال مقاومت بالایی نیز دارد.

 • شیشه ای

جنس این نوع گاز از شیشه ی بسیار مقاوم در برابر گرما و ضربه است. البته تمیز نگه داشتن این گازها بسیار دشوار است.

خرید اجاق گاز

نکات مهم دیگر در خرید گاز

 1. اجاق گازی را انتخاب کنید که به راحتی تمیز شود؛

اجاق گازهایی که شعله پخش کن و رویه ی آن ها از جنس چدن است، راحت تر از بقیه تمیز می شوند؛ چون اگر غذا سر ریز شود، وارد محفظه ی شعله ها نمی شود. علاوه بر این، در هنگام خرید گاز باید توجه داشته باشید که، دور تا دور صفحه ی رویه ی گاز دارای لبه باشد تا در صورت سر ریز شدن غذا کف آشپزخانه دیگر کثیف نشود.

 1. بهتر است اندازه ی شعله های گاز با هم متفاوت باشد؛

در هنگام خرید گاز، دقت کنید که اندازه ی شعله ها متفاوت باشد، زیرا در طول آشپزی ممکن است از ظروف با اندازه های متفاوت استفاده شود و یا بعضی از غذاها برای پخت به حرارت ملایم تری نیاز داشته باشد و بعضی به حرارت بیشتر.

 1. کار کردن با اجاق گاز باید آسان باشد؛

موقع خرید، اجاق گازی را انتخاب کنید که کار کردن با آن آسان باشد و به راحتی بتواند تنظیما مربوط به آن را انجام دهید.

 1. اجاق گاز باید ایمن باشد؛

یک اجاق گاز خوب باید ایمن باشد. ایمنی اجاق گاز را سلامت فندک و ترموکوپل آن تامین می کند. اگر به هر دلیلی شعله ی گاز خاموش شود، ترموکوپل به صورت اتوماتیک باعث قطع جریان گاز می شود. اجاق گازهای امروزی اکثرا قفل کودک دارند که این امر برای حفاظت از جان کودکان دلبندتان، که به شدت نسبت به شناخت این وسیله کنجکاو هستند، مناسب است.

 1. گارانتی یا وارانتی را فراموش نکنید!

در هنگام خرید گاز، به گارانتی محصول دقت کنید و اجاق گازی را انتخاب کنید که گارانتی آن مدت طولانی تری را برای سلامت محصول مورد پوشش قرار می دهد.

 1. برند مناسبی را انتخاب کنید؛

این وسیله ی پر استفاده، قرار است برای مدت طولانی با شما بماند و کار کند. برای همین لازم است، قبل از خرید آن تحقیقات اساسی درباره برند های مختلف موجود در بازار انجام دهید. در نهایت محصولب را انتخاب کنید که علاوه بر شکل ظاهری شکیل، داری کیفیت، دوام و ایمنی بالا تری نسبت به سایر رقبای خود داشته باشد.

  هدف اصلی مهيارگاز توليد محصولات با كيفيت مطابق با سليقه ايرانی و مجهز به تكنولوژی روز دنيا می باشد و همواره در جستجوی نوع آوری در توليد محصولات جديد می باشد. هدف اصلی مهيارگاز توليد محصولات با كيفيت مطابق با سليقه ايرانی و مجهز به تكنولوژی روز دنيا می باشد و همواره در جستجوی نوع آوری در توليد محصولات جديد می باشد.

  آدرس شرکت : قزوین، پارک صنعتی لیا، خیابان حافظ، واحد ۴

  تلفن ثابت : ۳-۳۳۴۵۳۸۷۰ – ۰۲۸

  فکس : داخلی ۶

  آدرس ایمیل : [email protected]