تمیز کردن چدن گاز با لوله بازکن

تمیز کردن چدن گاز با لوله بازکن

تمیز کردن چدن گاز با لوله بازکن 800 450 مهیار گاز

تمیز کردن چدن گاز با لوله بازکن

تمیز کردن چدن اجاق گاز یکی از کارهای سختی است که تمامی خانم ها با آن رو به رو هستند. اجاق گازی که چرب و کثیف باشد علاوه بر این که ظاهر قشنگی ندارد می تواند روی آشپزی شما هم تاثیر بدی بگذارد و حتی ممکن است باعث آتش سوزی خانه تان شود. روش های گوناگونی در زیر ذکر شده اند که شما می توانید بر اساس نیاز خود هرکدام از این روش ها را برای تمیز کردن چدن اجاق گاز خود انتخاب کنید. یکی از معروف ترین این روش ها تمیز کردن چدن گاز با لوله بازکن است.

1- شستن چدن گاز با لوله بازکن

یکی از راه هایی که برای شستن چدن گاز وجود دارد، شستشوی آن با لوله باز کن است. البته این روش اصولی نیست ولی به صورت تجربی بارها امتحان شده است؛ به همین دلیل ممکن است که برای شما تمیز کردن چدن گاز با لوله باز کن نتایج معکوسی داشته باشد. اگر چدن گاز شما نو است از این روش استفاده نکنید به دلیلی که قبلا هم گفتیم این روش علمی و اصولی نیست و فقط در میان مردم این روش به کار گرفته شده است!

روشی که کاربران از آن بهره گرفته اند این است که چدن ها را بدون اینکه خیس باشد بر روی شان محلول لوله باز کن صاف بریزید و با دست و با استفاده از دستکش به همه جای آن پخش کنید. اگر که درحین کار از دستکش استفاده نشود باعث آسیب جدی به پوست دست می شود؛ بعد از گذشت ۱۵ دقیقه با آب داغ و فرچه همزمان بر روی چدن ها بکشید و سپس بشویید مشاهده خواهید کرد که چدن ها مثل روز اول تمیز و براق شده اند. در حین کار حتما چدن ها را چک کنید که آسیبی بهشان نرسد شستن چدن گاز با لوله باز کن اگر با احتیاط انجام شود نتیجه بخش خواهد بود.

۲- تمیز کردن چدن گاز با سرکه

استفاده از سرکه برای آن دسته از افرادی است که می خواهند هر روز اجاق گاز خود را تمیز کنند و بیشتر برای چربی هایی که سبک هستند و از حجم بالایی برخوردار نیستند کاربرد دارد.

در هنگام استفاده از سرکه باید سر شعله ها و قطعات چدنی گاز را به سرکه آغشته کنید و بگذارید ۱۰ ولی ۱۵ دقیقه به همین صورت بماند. سپس سطح گاز را توسط یک پارچه تمیز خشک کنید استفاده از سرکه در درخشندگی و تمیزی سطح گاز تان بسیار موثر است.

تمیز کردن چدن گاز با لوله بازکن


مطالب مرتبط :

اجاق گاز خوب چی بخرم؟ | علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز | بهترین اجاق گاز فردار


۳- شستن چدن گاز به وسیله جوش شیرین

اگرچه امروزه استفاده از جوش شیرین ممنوع شده است، اما بسیاری از افراد از جوش شیرین هنوز هم برای تمیز کردن استفاده می کنند. اگر که گاز چدنی شما چربی زیادی را به خود گرفته است می توانید از این راهکار استفاده کنید. روشی که باید به آن عمل کنید این است که در مرحله اول تمام قطعات چدنی را به وسیله آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز بشویید تا لایه های چربی که در سطح آن قرار دارد پاک شود سپس ترکیبی از آب و جوش شیرین را تهیه کنید و بعد از آن به مدت ۲۰ دقیقه همه ی سر شعله ها و قطعات چدنی اجاق را داخل ترکیبی که گفتیم قرار دهید. در آخر بقایای چربی را توسط اسفنج نرم پاک کنید و آن را با آب ولرم بشویید.

۴- شستن چدن گاز به وسیله آمونیاک

از وسایلی که روزانه استفاده بسیار از آن می شود اجاق گاز است. به دلیل پخت و پز با روغن خیلی زود چرک می شوند و هم لکه های چربی روی آن می نشیند و با گذشت زمان پاک کردن این لکه ها سخت و دشوار می شود. در این روش خیلی راحت می توان جرم و لکه های چربی روی قسمت چدنی شعله پخش کن را پاک کنید تا مثل روز اول تمیز شوند؛ هنگام استفاده از آمونیاک باید مراقب باشید و در حین کار حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.

وسایلی که برای این کار مورد نیاز است عبارتند از:

 • آمونیاک
 • پلاستیک زیپ دار
 • آب گرم و مایع ظرفشویی
 • برس

طریقه مصرف:

رویه های توری روی شعله پخش کن را از روی اجاق گاز بردارید و هرکدام را جداگانه داخل پلاستیک های زیپ دار قرار دهید. داخل هرکدام یک چهارم فنجان آمونیاک بریزید و بگذارید یک شب تا صبح بماند. بعد از گذشت این مدت قبل از این که درب پاکت ها را باز کنید ابتدا پنجره ها را باز کنید تا تهویه هوا صورت بگیرد و ماسک بزنید.

داخل یک لگن با آب داغ و مایع ظرفشویی کف درست کنید. رویه چدنی ها را از پاکت درآورده و داخل کف درست شده قرار دهید در این روش بیشتر چربی ها از بین می روند ولی برای تمیز کردن آن ها از سطح رویی به کمک اسکاچ رویه های چدنی را به وسیله کف و آب داغ بشویید و بعد آبکش کنید.

امیدوارم که شما بانوان عزیز و هنرمند از خواندن این مقاله لذت برده باشید و با تمیز کردن چدن گاز خود، زیبایی و تمیزی را مهمان آن کنید.

  هدف اصلی مهيارگاز توليد محصولات با كيفيت مطابق با سليقه ايرانی و مجهز به تكنولوژی روز دنيا می باشد و همواره در جستجوی نوع آوری در توليد محصولات جديد می باشد. هدف اصلی مهيارگاز توليد محصولات با كيفيت مطابق با سليقه ايرانی و مجهز به تكنولوژی روز دنيا می باشد و همواره در جستجوی نوع آوری در توليد محصولات جديد می باشد.

  آدرس شرکت : قزوین، پارک صنعتی لیا، خیابان حافظ، واحد ۴

  تلفن ثابت : ۳-۳۳۴۵۳۸۷۰ – ۰۲۸

  فکس : داخلی ۶

  آدرس ایمیل : [email protected]